Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      Další informace

Placeholder

Napsali o PORTĚ

Z historie Mezinárodního festivalu folk, country a trampské písně PORTA

 

 

Prvá slovenská kapela na P O R T E

PORTA je zrelá dáma. Zrodila sa pred päťdesiatimi rokmi v meste Ústí nad Labem ako hudobný festival country & westernovej a trampskej piesne. Dnes je jej rodný kraj pre nás už, žiaľ, zahraničie. S hrdosťou tvrdíme, že aj Slováci jej celé polstoročie dvorili, či už ako účinkujúci, členovia štábu, poroty alebo aj diváci.
Úplne prvou slovenskou kapelou na PORTE bola v roku 1967 Carawell Western z Trnavy v zostave :
     Jaroslav  Patay                       – 4. str. tenor  banjo, sólový spev, jódlovanie
     Mikuláš   Mihálek „Miki“       – guitar
     Štefan      Orosz     „Piťo“     – kontrabass
     Helena     Lacková                 – vocal
     Marián    Piovarči                    – rytmické nástroje, textár, iniciátor založenia kapely, manažér a v prípade potreby šofér.
Kapela sa prihlásila samostatne, z vlastnej iniciatívy a získala interpretačnú PORTU v kategórii country & western. Bola to prvá PORTA vybojovaná a dovezená na Slovensko. Carawell Western na prvýkrát rozhodne zaujal tým, že priniesol z horských lúk ozvenu alpských štítov v podobe jódlovania, čo nie je bežným prejavom v našich končinách. Prekvapil aj vtedy, keď pri druhej piesni k mikrofónu pritancovala speváčka kapely, búrlivo vítaná publikom. Tento umelecký zážitok sa uchoval v pamäti a písomných spomienkach otca myšlienky festivalu Porta – Ing. Jiřího Šosvalda. Kapele to prinieslo ocenenie - najsympatickejšia speváčka. Keby sa už v tomto roku udeľoval titul Miss Porta, víťazka by bola pravdepodobne istá.
Na druhom ročníku festivalu Porta v roku 1968 v Ústí nad Labem Slovensko opäť reprezentovala trnavská kapela Carawell Western, už v kompletnej zostave s kapelníkom Augustom Bleščákom „Plukovníkom“, ktorý sa prvého ročníka nemohol zúčastniť z vážnych rodinných dôvodov a s novou posilou - Edom Kočíškom.
Kapela nechýbala ani na treťom ročníku v roku 1969, kedy získala 2. miesto v kategórii modernej country. Svoje kvality na Porte potvrdila aj v roku 1970, kedy bola ocenená čestným uznaním poroty. Kapelu v tomto roku posilnil ďalší výrazný muzikant Eduard Urbanovič „Dubák“. Člen trampskej osady Bieli supi (Trnava). Na poste speváčky v kapele postupne zažiarili aj Eva Holková, Viera Holková a Mária Urbanovičová.
Po štyroch krásnych rokoch v rodnej kolíske, PORTA musela odísť. Kamarátske kontakty sa prerušili, ale už  roku 1972 kapela nasledovala Portu do Sokolova. Činnosť kapely pomaly ustávala. Jej členovia však zostali muzike verní v rôznych hudobných zostavách, ktoré ich neskôr znovu priviedli aj na Portu. Štefan Orosz „Piťo“ sa so svojim kontrabasom postavil na porťácke pódium v Plzni v roku 1982, po boku svojho syna Alexandra Orosza s jeho kapelou Podkova z Trnavy. Podkova dostala pozvanie na Portu v Banskej Bystrici na festivale Zaprášenými cestami, ktorý bol od svojho prvého ročníka v roku 1982 partnerským festivalom Porty. 
Príležitosť zaspomínať si na staré dobré časy využili aj ostatní členovia kapely, ktorí sa dali dokopy, aby sa na porťácke pódium vrátili, ako starý známy Carawell Western a to priamo do Ústí nad Labem v roku 1991 na INTERPORTU. Starú zostavu doplnili deti muzikantov a tak si spolu zahrali: August Bleščák, dcéra Martina Bleščáková, Miki Mihálek, Edo Kočíšek, Jaroslav Patay st. a syn Jaroslav Patay ml. Výpravu doplnil aj druhý syn Blahoslav Patay v úlohe morálnej podpory. Dnes je známy ako gospelový pesničkár Jakubrafael.

Uplynulo päťdesiat rokov. Niektorí členovia kapely Carawell Western – Marián Piovarči, Miki Mihálek a Gusto Bleščák sa už pobrali na večný vander. Spomienky zostali. Nestarnúci  mladík, osemdesiatdva ročný Piťo Orosz vandruje naďalej so svojim kontrabasom a teší sa veľkej obľube trampov. V januári 2016 získal ocenenie Tramp klubu Bratislava. Svoje hudobné nástroje si radi naladia aj Jaroslav Patay a Edo Urbanovič „Dubák“, ktorý sa s hrdosťou venuje predovšetkým trampingu.

Jana „Amazonka“ Matzová
Ľubo „Puky“ Wágner
T.O. Čierna Puma (BB)

 
 
 


 

Porta začne slavit padesátku se čtvrtstoletou Druhou trávou

 

Velkou slávu i mnohé hudební radosti nabídne úvodní koncert finále 50. ročníku hudebního festivalu Porta. Vedle až krylovsky přímočarého i upřímného slovenského folkového zpěváka Petera Janků zde vystoupí také ústecký sbor Romance, který zazpívá tradiční trampskou hymnu Vlajka.

DVD ve stánku?

Hlavní hvězdou koncertu ovšem bude právě slavící kapela Druhá tráva, absolutní špička české bluegrassové, folkové a trampské scény. Vedle své hudby na pódiu nabídne ve stánku ve foyer Národního domu, tedy alespoň doufám, vedle svých četných CD (má jich patnáct) i koncertní DVD „In Concert“ (Indies Happy Trails). Natáčení a sestřih více než dvě hodiny trvajícího strhujícího vystoupení z hranického divadla Stará střelnice vznikaly pod dohledem Romana Vávry, režiséra filmů Co chytneš v žitě či pohádky Čert ví proč.

Katka, Pepa a Steve

Excelentní výkony nejsilnější sestavy Druhé trávy, tu krom Křesťana tvoří bendžista Luboš Malina, dobrista Luboš Novotný, kytarista Emil Formánek, kontrabasista Tomáš Liška i bubeník Kamil Slezák, umocňují skvělí hosté Katka García, Peter Rowan, Pepa Malina a také Steve Walsh.

„Jen“ s DVD si ovšem kapela nevystačila. Součást balíčku je i živé CD a zpěvník nejlepších 25 písní z 25leté existence Druhé trávy. Skladby, jež jsou opatřené notovým záznamem i akordy, vybíral Robert Křesťan.

„Repertoár je rozprostřen tak, aby zasáhl všechna alba Druhé trávy, včetně výletů do repertoáru Boba Dylana, kterému kapela věnovala album Dylanovky. Na DVD jsou také tradicionály či bonus v podobě koncertního setu amerického písničkáře a držitele Grammy Petera Rowana, kterého Druhá tráva doprovází,“ uvedl Jaromír Kratochvíl z labelu Indies Happy Trails. Upozorňuje také na zdařilou coververzi Telegraph Road od britských Dire Straits.

„V češtině ji proslavili Křesťan s Malinou už během svého působení u Poutníků. Není tedy divu, že ji fanoušci v jejich nadčasovém podání stále žádají,“ říká vydavatel.

Vždy s atmosférou

Režisér Roman Vávra sleduje Druhou trávu už od počátku její existence. „Její koncert jsem točil tak, aby záznam sloužil hudbě, nijak ji nenarušoval, spíše dotvářel výsledný pocit. Těší mě, že se nám podařilo co nejlépe vystihnout atmosféru koncertu a zachytit výborné hudební výkony,“ radostně dodává.

Výročí chce Křesťanova Druhá tráva oslavovat celý rok 2016 na několika turné s nejrůznějšími hosty. Plánuje i další překvapení, ta ale odtajní až v průběhu roku.

Alba a ocenění

Druhá tráva vznikla již v roce 1991. Od svých počátků mixuje několik hudebních stylů: bluegrass, folk i rock.

Hlavními osobnostmi kapely jsou již od začátku zpěvák, skladatel a textař Robert Křesťan společně s bendžistou a s producentem Lubošem Malinou i fenomenálním hráčem na dobro Lubošem Novotným. Kapela vydala za dvacet let již 15 alb v Čechách i USA a je několikanásobným držitelem ocenění APH Anděl v kategorii Folk a Country.

Radek Strnad, Ústecký deník ( 9. ledna 2016)
 


 


Československý trampský potlach v Čičavě

 
Ahoj kamaráti, posielam pozdrav zo Slovenska.

 

Mám pre Vás príjemné správy od nás. Spolupráca s vami porťákmi a fakt, že môžme byť na Porte priniesla ovocie aj nám. U nás na východe (Čičava) sme organizovali a zrealizovali československý trampský potlach. Podarilo sa nám trampom predstaviť úspešné kapely z Porty. Medzi trampov zavítali a svoju tvorbu predstavili kapely Osudy (Žilina) a Choroši (stredné Čechy). Zaujali trampské publikum. Veľmi ma to teší. Hudobnú scénu moderoval Puky, takže nad Čičavou sa Porta skloňovala vo všetkých pádoch. Puky svojim hlbokým hlasom informoval o Porte všetkých zúčastnených. Ja som spolu s kamarátom Tikom - historikom košického trampingu zorganizovala výstavu s názvom Vychodniarský tramping. Posielam foto.
A ešte niečo zaujímavé. Pri príležitosti účinkovania týchto kapiel na čechoslováku som ich vyspovedala do Severky. Dozvedela som sa zaujímavé veci.
Osudy robia spoločné koncerty s Kamelotom. Puky mi odporučil posunúť vám túto vzácnu informáciu. Mohlo by to byť zaujímavé aj do Porty v rámci ČS spolupráce. Koncert Kamelot a Osudy v polohe hostí.

Amazonka a Puky
 


 


O Portě 2014 na North Video

Trampská PORTA 2014 Ústí n. L. - vyhlášení vítězů, rozhovory, fotogalerie

48. ročník Mezinárodního festivalu PORTA v Ústí nad Labem, 5. - 7. 6.2014 fotogaleri


 

  


 

 

Jindřich Šťáhlavský (67)

Jindřich Šťáhlavský … byl spjat s přehlídkou PORTA, začátkem devadesátých let minulého století se postaral o její navrácení do Ústí nad Labem. Festival moderoval a působil v jeho mezinárodní porotě… V roce 1968 se přidal do kapely Greenes, jež si na druhém ročníku Porty vybojovala druhé místo, a vydržel v ní, i když se přejmenovala na Bluegrass Hoppers a později na Fešáky…

Jan Rejžek, Lidové noviny ( 8.února 2013)
 


 


 

Hvězdy trampské country hudby v Ústí

Porta přivítala Matuškovou či Fešáky
Olga Matušková a Aneta Langerová sklidily největší potlesk diváků na letošním ročníku Mezinárodního festivalu trampské a country hudby Porta v Ústí nad Labem. Interpretační soutěž vyhrála pražská kapela Vasilův Rubáš. Druhá příčka patří skupině OSUDY, třetí brněnské D.N.A, která si odvezla i cenu diváků. Cenu v autorské soutěži porota udělila písničce Stodolní od René Matláška. Ústecký stříbrňák patří skladbě Na Matějské pouti autora Zdeňka Bárty. V sobotu v letním kině zazpívali například Petr Spálený,kapela Fešáci, Aneta Langerová, nebo Olga Matušková.“Olga Matušková s manželem tady zpívali před deseti lety. Olga vzpomínala, jak na toto vystoupení s ním vybírala písničky“, řekl Josef Vejlupek z organizačního štábu festivalu.

Andrea Ackermanová, mf DNES, (18.června 2012)
 


 


Bavila a slavila

Staré dobré písničky, výborné kapely. Radost poslouchat. Mezi kamarády a kamarádkami obzvlášť. Takové byly, jsou a budou Porty. Každý rok. Kamarádi se těší, až se sejdou, posedí, zazpívají si a zavzpomínají, jaké to bylo, když.. Pamětníci kvitovali vzpomínkový potlach s Kidem. Podobné večery by se mohly opakovat, vzkazují týmu Pepy Vejlupka, v jehož režii byl letošní ročník country a trampské muziky.
 

V Ústí nad Labem se téměř tři dny hrálo a zpívalo .Prostě to žilo, i v noci. A"rána nebyla šedivá". O těch zpíval Kapitán Kid. Šestačtyřicátá Porta nebyla jen vzpomínková, ale i narozeninová a přípitková, třeba pro Mikiho Ryvolu nebo Wabiho Daňka .Osmdesátiny letos slaví také autor ocenění Porty Miroslav Raboch. Osmdesáti by se letos dožil Waldemar Matuška, jeho žena Olga zazpívala jako host při interpretační soutěži. Porta byla všehochuť. Prostě bavila. S kamarády v Ústí zase za rok.

Georgína (17.června 2012)
 


 


Sejšny s garancí

Každým rokem se Porta snaží přinést svým příznivcům něco nového, něco navíc. Ať už je to bonus v podobě překvapivého hudebního hosta, další možnosti v paletě ocenění, přibývajících scén pro prezentaci nesoutěžících kapel a muzikantů či nabývajících šíře služeb pro návštěvníky.
 

Loňskou novinkou pak byly plánované večerní sejšny ve dvou ústeckých kavárnách a čtyřech hospodách. Zkušenosti získané z tohohle experimentu pak přefiltrovalyletošní scénář pátečního sejšnování v kvartetu známých ústeckých hospod, kde hraní s ozvučením garantovaly určené domácí kapely Workers, Za stolem, Kliďánko a R.A.Š., připravené se střídat s hosty z portovní scény.

Hanka Hosnedlová ( 16.června 2012)
 


 


V pravé poledne

Jupí! Už je "V pravé poledne" opět ve 12.00 hodin. Proč to zmiňuji? Protože pamatuji roky, kdy se hodina setkání posouvala nahoru a ještě výš a pak zase jinam. No, muselo to být, aby například kapely stihly zvukové zkoušky, nebo se muselo přemístit něco někam a času nebylo. Ono bylo vždycky "něco", ale vždycky se všechno zvládlo a zvládne. Tak jako letos - na jedničku! (redakčně kráceno)

Jiřina Třešková (16.června 2012)
 


 


Porta v Ústí nejde přehlédnout

Porta v Ústí nejde přehlédnout, všude plakáty, pak podia v ulicích. Baví mě koncerty v Letním kině, kde je hodně pozvaných hostů. Je to z něj slyšet široko daleko, ale mluvenému slovu není rozumět. Myslím si, že dění na jevišti se musí vidět na vlastní oči a slyšet na vlastní uši. Poslouchat někde za rohem na cihlové zídce a kouřit s kluky, to mě nebaví. Byl jsem na Portě už třikrát.

divák Jan Kartouz ( Portýr ,16.června 2012)
 


 


Hvězdy trampské country hudby v Ústí

Myslím si, že každý, kto sa odhodlá v niečom súťažiť, chová v srdci nádej na nejaké ocenenie. S maličkou nádejou som sem išla aj ja, ale keď som počula hrať iné kapely,prestávala som si veriť. Výsledný verdikt ma doslova pozitivně šokoval.

Mirka Miškechová z Povážské Bystrice, jedna ze dvou vítězů autorské soutěže ( 15.června 2012)
 


 


Slovo primátora

Mezinárodního festival PORTA v Ústí nad Labem, se již stal tradicí našeho města. V rámci této krásné hudební akce město ožije folkem, country a trampskými písněmi a stane se opět významným kulturním centrem a branou pro setkávání lidí mezinárodního charakteru s mnoha zahraničními hosty. PORTA opět rozezní hudbou celé město.
 

Všem hudebníkům i ostatním návštěvníkům našeho města nabízíme nejen kvalitní zázemí, ale zároveň i možnost přírodních krás a pamětihodností Ústí nad Labem a okolí.
 

Připomeňme si spolu se všemi účastníky festivalu památku zesnulého Jaroslava Velinského, jemuž bude věnován vzpomínkový koncert. Odchod Kapitána Kida je ztrátou nejen pro festival PORTA, ale i pro celé město Ústí nad Labem. Děkuji všem organizátorům, kteří se tradičně ujali přípravy této hudební události ve městě.

Vít Mandík, primátor města Ústí nad Labem
 


 


PORTA vznikala před pětačtyřiceti lety v Ústí nad Labem

Chcete vědět víc? Do 3.března 2012 probíhá v Informačním středisku města Ústí nad Labem výstava o její historii v krajské metropoli.
 

Portě je pětačtyřicet. Největší a nejstarší přehlídka menšinových hudebních žánrů v Česku vznikla v Ústí nad Labem, první ročník se uskutečnil v roce 1967. Nevydrželo to dlouho. V roce 1970, v důsledku normalizace , se nadlouho, s výjimkou roku 1976, v Ústí konal poslední ročník. Azyl Porta našla v dalších českých a moravských městech. Už 22 let ale znovu k Ústí patří. Od roku 1997 je soutěž mezinárodní.
 

Od té doby tady hrály kapely z Irska, Francie, USA,Polska , Holandska , Maďarska a SRN. Pravidelně tady soutěží Slováci a Poláci. „O mezinárodní Portu dnes ale nemůže bojovat každý, mohou to být pouze vítězové národních festivalů,“ říká za organizátory Jindřich Šrejber. Finále toho českého se koná v Řevnicích a předchází mu patnáct oblastních soutěžních kol v celé České republice.

Ivo Chrástecký, deníky Bohemia ( 22.února 2012)
 


 


 


PARTNEŘI SOUTĚŽE

 

 

 

 

 
INTERPORTA, do roku 2017 Mezinárodní festival PORTA v Ústí nad Labem, je především mezinárodní soutěží hudebních skupin i jednotlivců v oblasti folk, country i současných trampských písní. Navazuje na padesátiletou tradici proslulého festivalu PORTA, který vznikl v roce 1967 právě v Ústí nad Labem.
Jediným pořadatelem této mezinárodní soutěže je nově založený zapsaný spolek INTERPORTA. Jeho členy jsou jak dlouholetí pořadatelé Mezinárodního festivalu PORTA, tak noví příchozí z řad ústeckých muzikantů.

 

Kontakt

INTERPORTA z. s.

Višňová 2834/ 1, Severní Terasa
400 11 Ústí nad Labem

IČO : 06575277
e-mail: interporta@seznam.cz
http://www.interporta.cz
 

Facebook   twiter